‘1 öğün ücretsiz yemek’ davası: ‘Kaynak yok’ bahanesi kabul edilemez

Ekmek ve Gül’ün çağrısıyla ‘Okullarda 1 öğün sağlıklı ücretsiz yemek’ kampanyası başlatıldı. Kamuoyunun da gündemine giren bu taleple ilgili Ekmek ve Gül, Tuzluçayır Kadınları Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı’na dava açtı.

Davada karar çıktı. Buna göre Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından davanın reddine karar verildi.

‘ÇOCUĞUN YARARI YOK SAYILDI’

Ekmek ve Gül tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Mahkeme heyeti verdiği kararda ‘kaynakların sınırlı olduğunu’, ‘eğitim hakkı da dahil olmak üzere sosyal ve ekonomik hakların gerçekleştirilmesinin ölçüsü konusunda, yasama organının bir takdir yetkisi olduğunu’ ifade ederek ‘devletin okullarda eğitim alan tüm çocuklara ücretsiz yemek sağlama gibi bir pozitif yükümlülüğü bulunmadığına’ karar verdi. Yani çocukların aç bırakılması konusunda MEB’in takdir yetkisi olduğunu söylemiş oldu ve iktidar adına konuşurcasına ‘Kaynak yok’ dedi.

Verdiği kararda Anayasa’dan, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Mahkemesi kararlarından söz eden Ankara 3. İdare Mahkemesi, Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini de bu kararla görmezden geldi. Sözleşme uyarınca devletlerin her konuda çocuğun yararını gözetmek zorunda olduğu gerçeğini yok saydı” ifadeleri kullanıldı.

‘BAKANLIK KENDİSİNE VERİLEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDA’

Açıklamada, mahkemenin 1973 tarihli Milli Eğitim Temel Kanunu’nu da görmezden geldiğini hatırlatarak şöyle denildi: “Eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini düzenleyen 8. madde gereği Milli Eğitim Bakanlığı’nın her çocuğun eğitim hakkını garanti altına alma zorunluluğu bulunuyor. Dolayısıyla ilgili kanun Milli Eğitim Bakanlığı’na somut bir görev yüklüyor. Milli Eğitim Bakanlığı zaten kanunla kendisine verilmiş olan görevi yerine getirmek durumunda olup, bu durum bakanlığa bir takdir yetkisi vermiyor. Ankara 3. İdare Mahkemesi ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasayı yerine getirme yükümlülüğünü ‘isterse yapar istemezse yapmaz, biz mahkeme olarak zorlayamayız’ biçimine dönüştürerek, yasayı hiçe sayan bir karar vermiş oldu.”

Mahkeme kararındaki ‘kaynak yok’ bahanesinin kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada “Okul okul, iş yeri işyeri, mahalle mahalle, sokak sokak okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz yemek verilmesi talebini örgütlemeyi sürdüreceğiz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x