Adana’da sıcaklar arttı, klima satışları başladı

Türkiye’nin en sıcak illerinden Adana’da Mart ayında sıcaklık rekoru kırılırken Nisan ayında da termometreler 35 derecenin üstüne çıktı. Hal böyle olunca kentte klima satışlarından artış yaşandı.

“Vatandaşlar elini çabuk tutmalı”

İhlas Pazarlama Adana Bölge Müdürü Cumali Geleri, konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Geleri, inverter klimaların enerji tasarrufu açısından çok daha fazla tercih edildiğini anlatarak, “Klima teknolojisi her üründe olduğu gibi her yıl yenileniyor. Bu yenilenmeyle birlikte de inverter teknolojili klimalar 4 mevsim çok rahat kullanılabiliyor. 4 mevsim hem ucuzluk hem de rahatlık sağlıyor. Klima sektörü gerçekten ciddi bir planlama isteyen bir sektör. Bir çok parça ve ürün tedariki ithal olarak yapılıyor. Dolayısıyla fiyatlandırmada döviz üzerinden fiyatlandırılıyor. Şu an mağazalarımızda bulunan klimalar geçen yıl stokladığımız tedarikini sağladığımız klimalar ve fiyatları da oldukça uygun. Vatandaşların ellerini çabuk tutup sahip olmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yeni konutlarla klima satışı talebi artacak”

Geçen yıl sıcaklıkların çok yüksek olması nedeniyle klima satışlarının da yoğun geçtiğini anlatan Geleri, “Geçen yıl mevsim normallerinin üzerinde sıcaklar yaşanmasından dolayı klima o sezonda bitti. Dolayısıyla klima montajlarında gecikmeler oldu. 15-20 gün sonra yapılan montajlar vardı. Bu sene sezona tedarikli başladık. Şu an fiyatlarımızda uygun kış mevsiminden itibaren satışlarımız da iyi bir şekilde devam ediyor. Hava tahmin uzmanlarının belirttikleri duruma göre bizim de şöyle bir tahminimiz var, bu yıl da yine mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar olacağı beklendiği için klimalara da talebin artacağını düşünüyoruz. Öte yandan 6 Şubat depremleri sebebiyle yeni yapılan konutlara da vatandaşların taşınacağını düşünerek burada da klima talep artışının olmasını bekliyoruz. Dolayısıyla bu yıl da klima sektörü hareketli olacak ve müşterilerimizin geçen yıl ki fiyatlarlar tedariki sağlanan klimaları ellerinin çabuk tutup almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

“Klima bakımı önemli”

Klima bakımının da önemine değinen Geleri, düzenli bakımı yapılmayan klimaların sağlığa zarar vereceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu sıcaklarda klima bakımlarının da düzenli ve sıkı takip edilmesi gerekiyor. Özellikle Ay da bir kere ön filtrelerin temizlenmesi gerekiyor. Klimalarda malum havayı arıttığından dolayı evde uçuşan tozlar, partiküller bunlar filtrenin üzerinde birikiyor, biriken partiküller nem ile birleştiğinde temizlenmezse bakteriye dönüşüyor. Allah korusun evlerde sağlıklı yaşam derken bu bakımlar yapılmazsa hasta da olabiliriz. Bu yüzden yılda bir kere teknik servis ve bakımlarının yapılmasını tavsiye ediyorum”

Öte yandan, Cumali Geleri geçen sene en çok Adana bölgesinde klima satışı yapıldığını söyledi.

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x