İzmir’de hasadı başladı gün boyu sürüyor. Tarlada tanesi 15 TL

Türkiye’de enginar üretiminin yaklaşık yüzde 29’unun karşılandığı İzmir’de enginar hasadı için hummalı bir çalışma var. Seferihisar ilçesi Turgut köyünde, sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, gün boyu sürüyor. Bazı çiftçiler de bu yıl artan maliyetlerden dolayı, karaciğer dostu olarak bilinen enginarın yerine alternatif meyve-sebze arayışına geçti.

TARLADA TANESİ 15 LİRA

Enginarların sakız cinsi olduğunu belirten üretici Ecem Bezer, “1992 yıllarında 3 bin dönüm kadar sakız enginarı üretilmekteydi, ancak şu an enginarımız 500 dönüme kadar düşmüş durumda. Çiftçilerimiz, artan maliyetler sebebiyle küskün durumda.

Enginarı azaltıp, başka meyve sebze ekmeye başladılar. Enginarın tarlada satış fiyatı 15 TL, ancak pazara, manava satış yapan çiftçi, esnaf, birim fiyatını 20-25 TL arası satmak durumunda kalıyor” diye konuştu.

ENGİNAR NEDİR?

Enginar, Akdeniz ve Güney Avrupa’ya özgü, papatyagiller familyasından mavi-mor çiçekler açan, 50- 150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitkidir.

Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

Enginar, hem taze hem de konserve olarak tüketilebilen lezzetli ve besleyici bir sebzedir. Vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindir. Enginarın kalp sağlığı, sindirim sistemi ve karaciğer fonksiyonları için faydalı olduğu biliniyor.

ENGİNARIN FAYDALARI

Sindirim sistemine faydalıdır: Enginar, lif bakımından zengin bir besindir. Lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur,

Karaciğeri korur: Enginar, karaciğerin detoksifikasyon işlevinin daha iyi yerine getirilmesini sağlar,

Kolesterolü düşürür: Enginar, kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmeye yardımcı olur,

Kan şekerini dengeler: Enginar, kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur,

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Enginar, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin bir besindir. C vitamini ve antioksidanlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x